Results by Electoral District

Vote Count

Results by Candidate


Elected Candidate Political Party Electoral District Vote Count Vote %
Andre Bourcier Yukon NDP Copperbelt North 0 0%
Pat McInroy Yukon Party Copperbelt North 0 0%
Ted Adel Yukon Liberal Party Copperbelt North 0 0%
Jocelyn Curteanu Yukon Liberal Party Copperbelt South 55 0%
Lois Moorcroft Yukon NDP Copperbelt South 117 0%
Philippe LeBlond Yukon Green Party Copperbelt South 12 0%
Scott Kent Yukon Party Copperbelt South 26 0%
Brad Whitelaw Yukon Party Klondike 0 0%
Jay Farr Yukon NDP Klondike 0 0%
Sandy Silver Yukon Liberal Party Klondike 0 0%
Mathieya Alatini Yukon Liberal Party Kluane 9 0%
Sally Wright Yukon NDP Kluane 5 0%
Wade Istchenko Yukon Party Kluane 8 0%
Alan Young Yukon Liberal Party Lake Laberge 23 0%
Anne Tayler Yukon NDP Lake Laberge 20 0%
Brad Cathers Yukon Party Lake Laberge 12 0%
Julie Anne Ames Yukon Green Party Lake Laberge 7 0%
Cory Bellmore Yukon Party Mayo Tatchun 1 0%
Don Hutton Yukon Liberal Party Mayo Tatchun 5 0%
Jim Tredger Yukon NDP Mayo Tatchun 6 0%
John Streicker Yukon Liberal Party Mount Lorne - Southern Lakes 0 0%
Kevin Barr Yukon NDP Mount Lorne - Southern Lakes 0 0%
Rob Schneider Yukon Party Mount Lorne - Southern Lakes 0 0%
Darrell Pasloski Yukon Party Mountainview 0 0%
Jeanie Dendys Yukon Liberal Party Mountainview 0 0%
Shaunagh Stikeman Yukon NDP Mountainview 0 0%
Carl Sidney Yukon Liberal Party Pelly Nisutlin 14 0%
Frank De Jong Yukon Green Party Pelly Nisutlin 4 0%
Ken Hodgins Yukon NDP Pelly Nisutlin 8 0%
Stacey Hassard Yukon Party Pelly Nisutlin 10 0%
Michelle Kolla Yukon Party Porter Creek Centre 21 0%
Paolo Gallina Yukon Liberal Party Porter Creek Centre 41 0%
Pat Berrel Yukon NDP Porter Creek Centre 10 0%
Eileen Melnychuk Yukon Liberal Party Porter Creek North 0 0%
Francis Van Kessel Yukon NDP Porter Creek North 0 0%
Geraldine Van Bibber Yukon Party Porter Creek North 0 0%
Mike Ivens Yukon Green Party Porter Creek North 0 0%
Mike Nixon Yukon Party Porter Creek South 29 0%
Ranj Pillai Yukon Liberal Party Porter Creek South 12 0%
Shirley Chua-Tan Yukon NDP Porter Creek South 14 0%
Kristina Calhoun Yukon Green Party Riverdale North 57 0%
Mark Beese Yukon Party Riverdale North 66 0%
Nils Clarke Yukon Liberal Party Riverdale North 119 0%
Rod Snow Yukon NDP Riverdale North 89 0%
Danny MacDonald Yukon Party Riverdale South 44 0%
Jan Stick Yukon NDP Riverdale South 35 0%
Tracy McPhee Yukon Liberal Party Riverdale South 57 0%
Jeane Lassen Yukon Liberal Party Takhini Kopper King 19 0%
Kate White Yukon NDP Takhini Kopper King 31 0%
Vanessa Innes Yukon Party Takhini Kopper King 6 0%
Darius Elias Yukon Party Vuntut Gwitchin 7 0%
Pauline Frost Yukon Liberal Party Vuntut Gwitchin 4 0%
Skeeter Wright Yukon NDP Vuntut Gwitchin 0 0%
Erin Labonte Yukon NDP Watson Lake 27 0%
Ernie Jamieson Yukon Liberal Party Watson Lake 7 0%
Patti McLeod Yukon Party Watson Lake 12 0%
Victor Kisoun Independent Watson Lake 3 0%
Doug Graham Yukon Party Whitehorse Centre 54 0%
Liz Hanson Yukon NDP Whitehorse Centre 81 0%
Tamra Goeppel Yukon Liberal Party Whitehorse Centre 85 0%
Elaine Taylor Yukon Party Whitehorse West 0 0%
Richard Mostyn Yukon Liberal Party Whitehorse West 0 0%
Stu Clark Yukon NDP Whitehorse West 0 0%

Participating Schools


School Name (Click to view results) Ballots Requested Vote Count
Chief Zzeh Gittlit School 20 11
Christ the King Elementary School 24 23
École Émilie-Tremblay 18 135
École Whitehorse Elementary 128 118
Eliza Van Bibber School 26 0
F.H. Collins Secondary School 600 331
Golden Horn Elementary School 75 75
Hidden Valley School 65 62
Individual Learning Centre 100 37
J.V. Clark School 17 12
Jack Hulland Elementary School 45 55
Johnson Elementary School 60 49
Kluane Lake School 10 7
Nelnah Bessie John School 7 0
Porter Creek Secondary School 400 72
Ross River School 50 22
St. Elias Community School 34 15
Takhini Elementary School 170 56
Teslin School 18 14
Vanier Catholic Secondary School 360 113
Watson Lake Secondary School 88 0
Wood Street Centre 85 65